قرارگاه سایبری ثارالله
السلام علیک یا ثارالله

در میان چهره های بزرگ تاریخ ایران زمین و جهان اسلام، كمتر بزرگی را می توان دید كه در بزرگی و جامعیت در تراز رهبر كبیر انقلاب اسلامی مطرح باشد. این در حالی است كه انسان امروز در پس فراموش كردن مسیر خودشناسی بیش از دیگر زمان ها نیاز به اسوه و الگو دارد و خمینی این در نادره زمانه ما حتی برای فرزندان خود در ایران اسلامی نیز به طور همه جانبه ای شناخته نشده است.
مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنكرانی كه خود از بزرگان زمانه بودند در مقاله ای با عنوان «امام مصداق انسان كامل» در شأن این الگوی ممتاز می فرمایند: «در طول تاریخ تشیع و جهان اسلام نمی توانیم بدیلی برای حضرت امام خمینی پیدا كنیم ... امام بزرگوار جداً مصداق «انسان كامل» بودند یعنی همه فضایل انسانی را داشتند. امام در تمام مراحل زندگانی شان نسبت به شاگردان، دوستان و خانواده شان آنچه را كه شایسته یك انسان كامل بود مراعات می كردند
با این مقدمه، چهار روایت از چهار بعد از زندگانی حضرت روح الله(ره) را در سالگرد ارتحال ایشان تقدیم رهروان راهش می كنیم.

امام و بندگی خدا
شخصیت ممتاز حضرت امام خمینی(ره) در فرایند خودسازی انقلابی شكل گرفت كه از عنفوان جوانی آغاز شده بود. حضرت امام(ره) پیش از آنكه وارد میدان مبارزه سیاسی : اجتماعی شود، مدت های مدیدی از عمر پربركت خود را در خودسازی و مراقبت گذرانده و از محضر بزرگانی چون مرحوم شاه آبادی كسب فیض كرده بود.
مرحوم دوانی در این باره می گویند: «امام در اوایل جوانی كه از شور و شوقی فوق العاده برخوردار بودند، وقتی مرحوم آیت الله میرزا محمدعلی شاه آبادی را با آن جامعیت در عرفان و فلسفه می بینند، همچون تشنه ای كه به چشمه فیاض رسیده است، در نزد وی به استفاده می پردازند، با اینكه استاد، در فلسفه هم استاد بوده، ولی آقا روح الله خمینی طلبه جوان با ذوقی سرشار و قریحه ای سیال در نزد وی به تحصیل و استفاده كتب عرفانی كه با روحیه و جهات اخلاقی استاد با آن قیافه جالب و سیمای روشن و وقار توأم بود، همت می گمارد. «فصوص» محی الدین عربی را به خوبی نزد این استاد می خواند و بر آن حاشیه می نویسد. آیت الله حاج آقا مرتضی حائری یزدی فرزند گرامی مرحوم آیت الله شیخ عبدالكریم حائری یزدی (رضوان الله علیه) نكته مهمی را برای بنده بازگو كردند. به گفته ایشان با رحلت حضرت امام چند تا از علوم به طور كلی دچار خلأ می شود. یكی از این علوم، عرفان است.» 
امام انسان متكاملی بودند كه روح الهی خویش را به حقیقت وارستگی آراسته بودند. با آنكه از بهترین استعداد و زمینه مناسب امكانات برای رسیدن به انواع مظاهر دنیا برخوردار بودند، ولی هیچ گاه به دنبال دنیا نرفته، بلكه از آن گریزان و رویگردان بودند. درست به همین دلیل و به مشیت خداوند، دنیا در تمام مظاهر گوناگونش به ایشان روی آورد و به اوج محبوبیت، شهرت، قدرت و امكانات دنیا دست یافتند و در این مرحله نیز امتحانی نیكو دادند. ایشان، همه آنچه را كه در راستای وارستگی و خلوص و خدمت به دین خدا و بندگان او به دست آورده بودند، فقط و فقط در راه خدا صرف كردند و هرگز اثری از كمترین دلبستگی به ریز و درشت و خرد و كلان امور دنیوی در ایشان مشاهده نشد؛ چرا كه او خانه را به صاحبخانه تسلیم كرده و دل را یكپارچه به محبوب سپرده بود و نه «خود»ی برای خود می پنداشت و نه دلی برای «خود» تا چیزی را جز «خدا» برای خود بخواهد یا آنكه به چیزی جز خدا دل سپارد.

امام و خانواده
این مرد بزرگ، بخشی از بزرگی و عظمت روحی خود را به بركت تعاملی كه در خانواده داشته، كسب كرده است. مروری بر زندگانی خصوصی او و نقش حضرت روح الله به عنوان همسر و پدری در خانواده، زوایای پنهانی را از او آشكار می سازد كه كمتر در معرض دید جهانیان بوده است.
همسر امام كه سال ها در سایه این آفتاب جهانی می زیسته و صندوقچه ای از خاطرات و حوادث تلخ و شیرین زندگی امام را در سینه دارد؛ درباره رفتار امام می گوید: «حضرت امام به من خیلی احترام می گذاشتند و خیلی اهمیت می دادند. هیچ حرف بد یا زشتی به من نمی زدند... امام حتی در اوج عصبانیت هرگز بی احترامی و اسائه ادب نمی كردند. همیشه در اتاق جای بهتر را به من تعارف می كردند
به واقع، احترام متقابل، اكسیری است كه زندگی خانوادگی را به كانون سعادت و كامیابی مبدل می سازد. اگر ارتباط همسران و رفتار و گفتار آنان با احترام و تكریم باشد، بهترین آموزشگاه ادب در خانه، در این دنیای كوچك، ایجاد خواهد شد و در این آموزشگاه، فرزندان و انسان های فردا آموزش خواهند دید. احترام امام به همسرشان چنان مشهود بود كه همه اهل خانه به گونه ای صحنه هایی از آن را ترسیم كرده و در مورد رفتار كریمانه و احترام آمیز امام بسیار سخن گفته اند؛ از جمله دختر امام می گوید: «برخورد حضرت امام با همسرشان در عین صمیمیت و محبت بسیار محترمانه بود. در تمام مسائل شخصی و خانوادگی نظر خانم، محترم بود و ایشان هیچ گونه دخالتی در امور داخلی منزل نداشتند
همسر امام آن گاه كه از احترام امام به خود سخن می گوید، بیان می كند: «تا من نمی آمدم سرسفره، خوردن غذا را شروع نمی كردند. به بچه ها هم می گفتند، صبر كنید تا خانم بیاید
حضرت امام هرگز از همسر خویش توقعی نداشتند و انجام امور منزل را جزء وظایف ایشان نمی دانستند و حتی از انجام برخی از امور خانه توسط همسر خود ممانعت كرده، به فرزندان خویش متذكر می شدند، كارها را انجام دهند.
یكی از فرزندان امام می گوید: «اگر روزی خانم غذا را تهیه می كردند، هر چقدر هم كه بد می شد، كسی حق اعتراض نداشت و امام از آن غذا تعریف می كردند. خانم اگر كاری در خانه انجام می دادند، حتی اگر استكانی را جا به جا می كردند و ما نشسته بودیم، امام با ناراحتی به ما می گفتند: شما نشسته اید و خانم كار می كنند
رفتار حضرت روح الله(ره) در مواجهه با همسرشان، بی شك فراتر از همه شعارهای عوام فریبانه و سودجویانه ای است كه امروز به نام دفاع از حقوق زن و جنبش فمینیسم در غرب سر داده می شود. تبیین همه جانبه این رابطه می تواند جایگاه زن در اسلام را به عنوان عالی ترین جایگاه انسانی به جهانیان عرضه كند.

امام و مرجعیت دینی 
شاگرد برجسته مكتب امام صادق(ع) درحوزه كسب علم و معرفت نیز نابغه ممتاز در زمانه خود بود. علوم اسلامی را در عالی ترین سطوح گذراند و آنگاه كه در مقام عالی ترین مرجع دین قرار گرفت، با نگاهی پویا به دین و زمانه، نظرات بدیعی ارائه كرد كه در نوع خود كمتر مشابه داشت.
امام خمینی(ره) از همه علوم لازمه برای موفقیت در نهضت بهره مند بود. او عالمی اسلام شناس، سیاستمدار، مردم شناس، آگاه به مسائل روز دنیا و تاریخ عمومی و تاریخ اسلام بود كه از فلسفه و عرفان و اخلاق و همه علوم تخصصی حوزوی در حد بسیار بالایی برخوردار بود، به گونه ای كه از استادان مشهور به شمار می رفت. یكی از نزدیكان امام می گوید: «یكی از اساتید نجف می گفت: من بیست سال در نجف درس خواندم و خیال می كردم مستغنی شده ام، اما وقتی امام نجف آمدند و من به درس او رفتم! دیدم خیر، هنوز چیزی نفهمیده ام
امام، علوم مقدماتی را به خوبی آموخته و سطوح متوسط و عالی دروس حوزه های علمیه را چنان كه باید در نزد استادان فن، فراگرفته بود. در نزد استاد خط نیز تلمذ داشته است، به طوری كه خط خوش ایشان هم مانند دیگر جهات كمالی آن مرجع بزرگ زبانزد خاص و عام بود. امام از نوجوانی شعر می گفت و با این كه تظاهر به آن نمی كرد، مع الوصف باید او را استاد فن غزل دانست، به طوری كه شعرهای عارفانه و غزلیات پرشور او را با آن عمق و زیبایی در كمتر شاعر غزلسرا و عارف شعرگویی در عصر حاضر سراغ داریم.
حضرت امام(ره) استاد برجسته اخلاق بودند كه كلاس های ایشان نظیری نداشت. آیت الله شهید مرتضی مطهری كه خود در این درس ها شركت می كردند، تأثیر آن را چنین بیان می كنند: « ... اگر چه در آغاز مهاجرت به قم هنوز از مقدمات فارغ نشده بودم و شایستگی ورود در معقولات را نداشتم، اما درس اخلاقی كه به وسیله شخصیت محبوبم در هر پنج شنبه و جمعه گفته می شد، و در حقیقت، درس معارف و سیر و سلوك بود، نه اخلاق به مفهوم خشك علمی، مرا سرمست می كرد. بدون هیچ اغراق و مبالغه ای، این درس مرا آن چنان به وجد می آورد كه تا دوشنبه و سه شنبه هفته بعد خودم را شدیداً تحت تأثیر آن می یافتم. بخش مهمی از شخصیت فكری و روحی من در آن درس و سپس در درس های دیگری كه در طی دوازده سال از آن استاد الهی فرا گرفتم، انعقاد یافت و همواره خود را مدیون او دانسته و می دانم. راستی كه او روح قدسی الهی بود
حضرت امام در همان مواقع با تسلطی كه بر كتب فلسفی چون «شرح منظومه» حكیم سبزواری و «شوارق» ملا عبدالرزاق لاهیجی و «شرح هدایه» میبدی و «اسفار اربعه» صدرالمتألهین شیرازی داشت به تدریس آنها اشتغال ورزید كه از شاگردان بزرگ و مشهور امام در درس فلسفه كه هر كدام هم خود استاد فلسفه شدند می توان به آیت الله حاج شیخ عبدالجواد سدهی اصفهانی، آیت الله حاج شیخ محمد فكور یزدی، آیت الله شهید مطهری، آیت الله ایزدی نجف آبادی، مرحوم شیخ جواد خندق آبادی، شیخ محمدعلی توحیدی، میرزا مسلم سرابی، حاج آقا مهدی حائری یزدی، آیت الله حاج آقا رضا صدر، آقا سیدجلال الدین آشتیانی و آیت الله سیدعزالدین زنجانی اشاره كرد.
امام خمینی همزمان با تدریس فلسفه، به تدریس كتاب های رسائل و مكاسب مرحوم شیخ انصاری و كفایه مرحوم آیت الله خراسانی هم اشتغال داشتند و در اینجا نیز شاگردان بسیاری پروراندند.

امام و رهبری نظام اسلامی
دوران 10 ساله زعامت و رهبری حضرت امام(ره) در جایگاه ولایت در نظام اسلامی را می تواند نمونه ای درخشان از مدیریت فقهی و اسلامی در دوران معاصر دانست كه در طول تاریخ غیبت بی نظیر بوده است. در طول این 12 قرن، حاكمان مختلفی به نام دین در جایگاه رهبری و هدایت جامعه قرار گرفته اند كه متأسفانه سرانجام اغلب آنها به استبداد و خودكامی و فساد كشیده شده است.
این استبداد و خودكامگی آنگاه تجلی ناصواب تری می یافت كه به نام دین و پشتوانه مشروعیت الهی جاری می شد! شاید به جرئت بتوان گفت كه برای اولین بار بود كه پیرمردی درس آموخته در مكتب امام صادق(ع) فرصت یافت تا بخشی از آموزه های اسلام ناب محمدی(ع) را در عصر پرطمطراق نظام های دموكراتیك برای جهانیان به نمایش گذاشته و همه آنان را مبهوت خود سازد.
تصمیمات سرنوشت سازی كه این فقیه عالیقدر در جایگاه ولایت بر امت گرفت، آنقدر اثرگذار و دقیق بود كه دستگاه های تصمیم ساز پرمدعای غربی هیچ گاه نتوانستند در برابر این تصمیمات ایستادگی كنند.
مدیریت استقامت و ایستادگی در برابر ترفندهای استكبار جهانی، در طول یك دهه، در حالی كه دشمنان انقلاب اسلامی با همه توان برای مهار و نابودی آن آماده بودند، گوشه ای از كارنامه این بزرگمرد تاریخ ایران در جایگاه رهبری جامعه بود.
حكیم بزرگ انقلاب اسلامی در مقام ارتباط با ملت نیز بنیانگذار الگویی نو و شیوه ای بدیع بود كه در تاریخ معاصر نظیری نداشت. مبتنی بر آرا و نظرات او و آنچه در سیره عملی اش متجلی گشت، مردم در عالی ترین شأن و جایگاه قرار گرفته و بدین جهت با صراحت اعلام می دارند: «هر فردی از افراد ملت حق دارد كه مستقیماً در برابر سایرین، زمامدار مسلمین را استیضاح كند و به او انتقاد كند و او باید جواب قانع كننده دهد و در غیر این صورت اگر برخلاف وظایف اسلامی خود عمل كرده باشد، خود به خود از مقام زمامداری معزول است...» (19/10/57)
حضرت روح الله با نگاهی متفاوت به ملت آنان را ولی نعمتان حاكمان دانسته و از مسئولان می خواهد كه «این معنا را در قلب مان احساس كنیم كه با این ولی نعمت های خودمان رفتاری بكنیم كه خدا از آن رفتار راضی باشد.»(13/10/62)
شجاعت، موقعیت شناسی و درایت، دشمن شناسی و مدیریت بحران و ... مولفه های برجسته دیگری از این شخصیت ممتاز بود كه در جایگاه رهبری نظام اسلامی گوشه ای از دولت كریمه فراگیر موعود را به جهانیان نمایان ساخت.

 
طبقه بندی: دینی ، مذهبی،
[ پنجشنبه 11 خرداد 1391 ] [ 05:38 ب.ظ ] [ سرباز گمنام ]
درباره وبلاگ

نویسندگان
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات