قرارگاه سایبری ثارالله
السلام علیک یا ثارالله
سابقه وحدت جریان ارزشی و اصولگرا در كشور طی یک دهه گذشته به تشکیل شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی در سال 81 بازمی‌گردد که با استفاده از عنوان آبادگران ایران اسلامی وارد مسیر پیروزی شدند و به این وسیله توانستند جریان اصلاح طلب را قوای مجریه و مقننه را در اختیار داشت در مسیر فرسایش قرار داده و گوی سبقت را در انتخابات ها از آنان بربایند.

سابقه وحدت جریان ارزشی و اصولگرا در كشور طی یک دهه گذشته به تشکیل شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی در سال 81 بازمی‌گردد که با استفاده از عنوان آبادگران ایران اسلامی وارد مسیر پیروزی شدند و به این وسیله توانستند جریان اصلاح طلب را قوای مجریه و مقننه را در اختیار داشت در مسیر فرسایش قرار داده و گوی سبقت را در انتخابات ها از آنان بربایند.سرآغاز پیروزی
در دومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، 64 درصد کرسی‌های شوراها در سراسر کشور در اختیار نیروهای ائتلاف نوظهور آبادگران قرار گرفت و از آن زمان پیروزی‌های پیاپی اصولگرایان آغاز شد. نخستین موفقیت اصولگرایان در عرصه رقابت انتخاباتی زمینه دومین پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس هفتم را فراهم کرد و به تبع آن در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم نیز اصولگرایان توانستند به پیروزی دست یابند تا به این ترتیب قوه مجریه و مقننه در اختیار اصولگرایان قرار گیرد.

تجربه عدم هماهنگی و انسجام اصولگرایان در انتخابات نهم ریاست‌جمهوری زنگ خطری بود تا این جریان بتواند در انتخابات مجلس هشتم باز هم به فهرستی واحد، متشکل از اکثریت گروه‌های اصولگرا دست یابد و پیروزی را از آن خود کند.


 

جبهه متحد اصولگرایان
جایگزینی جبهه متحد اصولگرایان به‌ جای شورای هماهنگی نقطه ثقل پیروزی در انتخابات مجلس هشتم بود، این جبهه تازه تاسیس متشکل از 3 ضلع اصولگرایان سنتی (مؤتلفه و جبهه پیروان خط امام و رهبری) اصولگرایان تحول‌خواه و ائتلاف رایحه خوش خدمت که نزدیکان دولت نهم بودند، مدلی بود که در آن برهه توانست اجماعی حداکثری در میان اصولگرایان ایجاد کند و نمایندگان این جبهه یعنی حیدر مصلحی و صادق محصولی از طرف گروه رایحه خوش خدمت، اسدالله بادامچیان و شهاب‌الدین صدر از مؤتلفه و جبهه پیروان خط امام و رهبری و حسین فدایی و علیرضا زاکانی از اصولگرایان تحول خواه در کنار 5 نفر از بزرگان جریان اصولگرایی، شورای مرکزی جبهه متحد را تشکیل دادند.


 

ساختار جدید وحدت
در آبان ماه سال 89 تشکیل جلسه 30 نفره اصولگرایان زمینه ساز شکل‌گیری ساختار جدید وحدت اصولگرایان در انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی شد، بعد از این جلسه کمیته‌ای متشکل از ولایتی، حداد عادل و عسگراولادی مامور شدند تا پروژه رسیدن به وحدت حداکثری اصولگرایان را پیگیری کنند.

پس از گذشت 7ماه با اضافه شدن آیت‌الله کعبی و آیت‌الله حسینی بوشهری به‌عنوان نمایندگان آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی و حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد به‌عنوان نمایندگان جامعه روحانیت مبارز تهران تعداد اعضای کمیته 3نفره را به 7نفر رساندند تا با اضافه شدن 8 نفر از نمایندگان گروه‌های اصولگرا به آن گروه 7+8 را تشکیل دهند.


 

کمیته 8 نفره
کمیته 8 نفره اصولگرایان شامل نمایندگانی از گروه‌های مختلف اصولگراست که اصولگرایان سنتی (جبهه پیروان خط امام و رهبری) 2 عضو و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که در دوره گذشته اصولگرایان تحول‌خواه را نمایندگی می‌کردند نیز 2 عضو آن‌را تشکیل می‌دهند. جبهه تازه تاسیس پایداری كه متشكل از حامیان دولت و منتقد جریان انحرافی نیز قرار بود با معرفی 2 عضو دیگر کمیته 8 نفره را تشكیل دهند كه در نهایت این امر محقق نشد و دست‌آخر و هرکدام از آقایان محمد باقر قالیباف و علی لاریجانی نیز یک عضو به‌عنوان نماینده خود به این کمیته معرفی کرده‌اند.

بر این اساس محمدرضا باهنر و منوچهر متکی به‌عنوان نمایندگان اصولگرایان سنتی، علیرضا زاکانی و حسین فدایی به‌عنوان نمایندگان جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، کاظم جلالی به‌عنوان نماینده علی لاریجانی، حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی به‌عنوان نماینده قالیباف به كمیته 8 نفره معرفی شدند.

تشکیل کمیته 15 نفره اصولگرایان که مسیر دستیابی جریان اصولگرایی به وحدت حداکثری تا حدی هموار كرده بود با عدم تمكین برخی از گروههای اصولگرا در نهایت با چند لیست مجزا وارد رقابت های انتخاباتی شد ولی با این وجود اصولگرایان توانستند اكثریت كرسی های پارلمان را از آن خود كنند. اما نكته قابل توجه این است كه عدم انسجام اصولگرایان می تواند زنگ خطری باشد تا تجربه دوران اصلاحات برای این جریان تكرار نشود.

انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه سال جاری قرار است برگزار شود و با پایان تعطیلات نوروزی گروههای سیاسی تكاپوی خود را برای شركت در این دور از رقابت ها آغاز كرده اند.


 

انتخاب سرلیست جبهه متحد
عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان گفت كه سرلیست جبهه متحد در دور دوم انتخابات مجلس نهم 20 فروردین تعیین می‌شود.

محمد رضا باهنر در پاسخ به این سئوال که سرلیست جبهه متحد در دور دوم انتخابات مجلس نهم چه زمانی تعیین و معرفی می شود، گفت: باید در این  زمینه بحث و گفتگو کرد اما به نظرم تکلیف سرلیست جبهه متحد اصولگرایان  تا20 فرودین تعیین می شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در واکنش به اینکه در برخی از محافل سیاسی، از وی به عنوان سرلیست جبهه متحد اصولگرایان نام می برند این موضوع را تکذیب کرد و گفت: فعلا هیچ بحثی درباره سرلیستی بنده مطرح نشده است و باید منتظر ماند و دید جبهه متحد چه تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد.

زمینه ای برای ائتلاف دو جبهه متحد و پایداری نیست
زهره طبیب زاده کاندیدای مشترک جبهه متحد و جبهه پایداری هم ارائه لیست مشترک از سوی دو جبهه را در مرجله دوم انتخابات ناممکن دانست و گفت: اگر می‌خواست توافقی حاصل شود در دور اول رقابت ها شده بود؛ بنابراین زمینه ای برای ائتلاف و پیوند دو گروه نمی بینم.
وی حضور در انتخابات مشابه دور اول انتخابات و ارائه دو لیست را مناسب دانست و گفت: با رقابتی بودن فضای انتخابات می توان انگیزه حضور را افزایش داد.

بنابراین گزارش، سرلیست جبهه متحد اصولگرایان در دور نخست انتخابات مجلس نهم غلامعلی حداد عادل و حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی بودند که هر دو در دور اول انتخابات مجلس  که در 12 اسفندماه 90 برگزار شد حائز اکثریت آرا شدند و توانستند به مجلس نهم راه یابند.در دور اول انتخابات مجلس نهم از  فهرست 30 نفره جبهه متحد اصولگرایان 23 نفر به دور دوم راه یافتند. در دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرایات و اسلامشهر50 نفر با یکدیگر رقابت می کنند تا 25 نفر از آنان راهی بهارستان شوند.

جدول وحدت ده ساله

سال

سیر ده ساله وحدت اصولگرایان

81

تشكیل شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی

81

در دومین دوره انتخابات شورای شهر، 64 درصد كرسی ها در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

82

كاندیداهای اصولگرایان، اكثریت كرسی های مجلس را به دست آوردند.

84

شورای هماهنگی موفق به ایجاد اجماع روی نامزدهای واحد اصولگرایان نمی شود و به پایان كار خود نزدیك می شود.

84

اصولگرایان با سه كاندیدا در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری شركت كردند كه از میان آنها احمدی نژاد به پیروزی رسید.

85

اصولگرایان در سومین دوره شورای شهر با فهرست ائتلاف بزرگ اصولگرایان وارد رقابت ها شدند اما دولتی ها فهرست جداگانه رایحه خوش خدمت را دادند. باز پیروزی از ان اصولگراها بود.

86

شكل گیری گروه 6+5 برای وحدت اصولگرایان در مجلس هشتم

86

اصولگرایان توانستند اكثریت كرسی های مجلس هشتم را از آن خود كنند

88

اكثریت جریان اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری دهم برای كاندیداتوری محمود احمدی نژاد به اجماع رسیدند.

89

آغاز رایزنی جریان اصولگرا برای وحدت در انتخابات مجلس نهم

90

تشكیل گروه 7+8 برای وحدت حداكثری اصولگرایان

90

عدم موفقیت اصولگرایان در وحدت حداكثری، دستیابی به اكثریت كرسی های مجلس نهم توسط طیف های مختلف اصولگرا

91

تكاپوی گروههای اصولگرا برای دور دوم انتخابات مجلس در اردیبهشت ماه 91

 


منبع :  مشرق
[ دوشنبه 14 فروردین 1391 ] [ 01:02 ق.ظ ] [ سرباز گمنام ]
درباره وبلاگ

نویسندگان
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic