قرارگاه سایبری ثارالله
السلام علیک یا ثارالله

بازتاب انتشار یک مصاحبه از رئیس مجمع تشخیص مصلحت؛

بی بی سی: اظهارات هاشمی رفسنجانی در تقابل با سیاست های جمهوری اسلامی است
 
تحلیلگر بی بی سی فارسی: مطرح شدن این بحث ها در واقع نشان می دهد که دیدگاه رفسنجانی یک دیدگاه تاریخی نیست و به دوران آیت الله [امام] خمینی تعلق ندارد و در تقابل با سیاست رسمی جمهوری اسلامی قرار می گیرد.

شبکه بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) دوشنبه سوم آوریل (15فروردین) اظهارات اخیر حجت الإسلام علی اکبر هاشمی رفسنجانی را اینگونه بازتاب داد: «رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می گوید سیاست خصومت با آمریکا قابل دوام نیست. اکبر هاشمی رفسنجانی از نوشتن نامه ای محرمانه به آیت الله [امام] خمینی خبر داده و گفته است که در نامه ای به رهبر وقت ایران گفته بود "آمریکا قدرت برتر جهان است" و "ایران می تواند با آمریکا مثل سایر کشورها مذاکره کند". آقای هاشمی پرسیده است "مگر آمریکا با روسیه و چین چه تفاوتی دارد؟" ، "اگر با آن ها مذاکره کرده ایم چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟"»
به گزارش بی بی سی، این سخنان آقای هاشمی انتقاد و اعتراض رسانه های نزدیک به اصول گرایان را به همراه داشته است.
در ادامه، "جمشید برزگر" تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره گفت: «اینکه صحبت های آقای هاشمی در گفتگو با "فصلنامه مطالعات راهبردی" در سال گذشته مطرح شد، یک جنبه تاریخی هم دارد. ایشان می گوید من در زمان حیات آیت الله [امام] خمینی نامه ای خطاب به ایشان نوشتم، حتی نامه را تایپ نکردم و آن را خصوصی دادم که خود ایشان بخوانند. گفتم هفت مورد است که اگر شما در زمان حیات خودتان حل نکنید، اینها تبدیل به یک سد می شود و عبور از آن مشکل خواهد بود؛ از جمله این بحث ها رابطه و مذاکره با آمریکا بود. [آقای هاشمی] استدلال کرده اند همانطور که با چین و روسیه مذاکره می کنیم چرا نمی توانیم با آمریکا این مذاکرات را انجام دهیم؟ آمریکا قدرت برتر دنیاست و دشمنی به این شکل که نه صحبتی بکنیم و نه رابطه ای داشته باشیم قابل تداوم نیست.»
کارشناس بی بی سی فارسی اضافه کرد: «مطرح شدن این بحث ها در واقع نشان می دهد که دیدگاه رفسنجانی یک دیدگاه تاریخی نیست و به دوران آیت الله [امام] خمینی تعلق ندارد و در تقابل با سیاست رسمی جمهوری اسلامی قرار می گیرد. به رغم برخی فراز و فرودها -که حتی کسانی هم به شکلی از مذاکره و یا ضرورت آمادگی برای مذاکرات بدون شرط و از موضع برابر صحبت کرده بودند- اما به هر حال سیاست رسمی جمهوری اسلامی نبوده است. به ویژه رهبر ایران در چند سال گذشته مواضع سرسختانه ای در قبال هر نوع حرکتی که بخواهد به مذاکره یا احیانا رابطه با آمریکا بینجامد اتخاذ کرده و عملا جلوی هر نوع حرکتی از این دست را گرفته است. در این شرایط با توجه به تحولات منطقه ای و تحولاتی که به دلیل فعالیت های اتمی ایران و بحث تحریم ها و تهدیدات نظامی در روابط دو طرف پیش آمده است، مطرح کردن این صحبت ها حساسیت هایی را در میان نیرو های نزدیک به رهبر ایران برانگیخته است.»

 

منبع : جام نیوز
[ چهارشنبه 16 فروردین 1391 ] [ 06:09 ق.ظ ] [ سرباز گمنام ]
درباره وبلاگ

نویسندگان
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات