قرارگاه سایبری ثارالله
السلام علیک یا ثارالله

اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی كه در روزهای پایانی سال 1390 در دیدار مسئولان فصلنامه مطالعات بین المللی مطرح شده بود، پس از انتشار در هفته گذشته، بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت. موضوع مذاكره و رابطه با آمریكا اصلی ترین بخش از سخنان ایشان بود كه با واكنش های منفی برخی از رسانه ها و شخصیت های داخلی مواجه شد.

آقای هاشمی در این دیدار می گوید: «من در سال های آخر حیات امام(ره) نامه ای را خدمت شان نوشتم، تایپ هم نكردم برای اینكه نمی خواستم كسی بخواند و خودم به امام دادم. در آن نامه هفت موضوع را مطرح كردم و نوشتم شما بهتر است در زمان حیات تان اینها را حل كنید. در غیر این صورت، ممكن است اینها به صورت معضلی، سد راه آینده كشور شود. گردنه هایی هست كه اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور كردن مشكل خواهد بود. یكی از این مسائل، رابطه با آمریكا بود. نوشتم بالاخره سبكی كه الان داریم كه با آمریكا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم قابل دوام نیست. آمریكا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریكا، چین با آمریكا و روسیه با آمریكا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاكره داریم چرا با آمریكا مذاكره نكنیم؟ معنای مذاكره هم این نیست كه تسلیم آنها شویم. مذاكره می كنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است.»

پس از انتشار این سخنان و طرح انتقادات جدی به آن در كشور، آقای هاشمی در واكنش به این انتقادات در یكی از دیدارهای نوروزی می گوید: «اگر بحث هایم در مورد رابطه با آمریكا در آن نامه مورد ایراد بود حتماً حضرت امام در همان زمان پاسخ من را می دادند.»

اظهارات آقای هاشمی از زوایای مختلف قابل نقد و بررسی است. یكی از زوایای قابل تأمل در پاسخ حضرت امام(ره) به این نوع دیدگاه است. ایشان در واكنش به انتقادات می گوید، اگر حرف هایم در مورد رابطه با آمریكا مورد ایراد بود حتماً حضرت امام در همان زمان پاسخ می دادند. آقای هاشمی طبق گفته خودشان این نامه را نه در روزها یا ماه های آخر حیات امام(ره)، بلكه در سال های پایانی حیات آن عزیز سفر كرده نوشته اند. در این صورت باید گفت، اگر حضرت امام(ره) با دیدگاه هاشمی موافق بودند، حتماً طبق نظر ایشان، اقداماتی را برای گشودن باب مذاكره و رابطه با آمریكا به عمل می آوردند تا نظام اسلامی در آینده با مشكلات اساسی در این خصوص مواجه نشود. آقای هاشمی نمی تواند ادعا كند كه حضرت امام(ره) برای این كار فرصت نداشتند، چون در سال های پایانی، یعنی حداقل در 2 یا 3 سال قبل از رحلت امام این نامه نوشته شده و حضرت امام(ره) اگر با دیدگاه هاشمی موافق بودند، به تجدیدنظر در مواضع خود در قبال آمریكا می پرداختند. بررسی سخنان و بیانیه های حضرت امام(ره) نشان می دهد كه مواضع حضرت امام(ره) در قبال آمریكا از ابتدای شروع مبارزات تا آخرین لحظه حیات ایشان، ضمن اینكه هیچ تغییر اساسی نكرده، بلكه هر چه زمان می گذرد مواضع ایشان در قبال آمریكا برای مبارزه و مقابله تندتر و جدی تر شده است. بنابراین باید گفت: حضرت امام(ره) با تكرار مواضع پیشین خود در قبال آمریكا تا آخرین لحظه حیات، پاسخ آقای هاشمی را داده اند. پاسخ هایی از قبیل:

الف- هاشمی می گوید: آمریكا قدرت برتر دنیاست.

- حضرت امام خمینی(ره) پاسخ می دهند:

1- آمریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند.

2- آمریكا در مقابل مسلمین نمی تواند خودنمایی كند.

3- ما یقین داریم اگر دقیقاً به وظیفه مان كه مبارزه با آمریكای جنایتكار است ادامه دهیم، فرزندان مان شهد پیروزی را خواهند چشید.

4- اسلام ابرقدرت ها را به خاك مذلت می كشاند.

5- قرن آینده، قرن اسلام است.

6- قرن بیست ویكم، قرن غلبه مستضعفان بر مستكبران است.

7- ما دنبال این نیستیم كه آمریكا برای ما كار بكند، ما آمریكا را زیر پا می گذاریم.

8- مقصد یك مقصد است و آن شكست ابرقدرت ها است.

9- حق گرفتنی است؛ قیام كنید و ابرقدرت ها را از صحنه تاریخ و روزگار براندازید.

10- متحد شوید كه در سایه اتحاد پیروزی تان در برابر قدرت ها حتمی است.

ب- هاشمی می گوید: چه فرقی بین اروپا، روسیه و چین با آمریكا هست؟ اگر با آنها مذاكره داریم چرا با آمریكا مذاكره نكنیم؟

- حضرت امام خمینی(ه) پاسخ می دهند:

1- ما آن قدر صدمه كه از آمریكا دیدیم از هیچ كس ندیدیم.

2- آمریكا دشمن شماره یك مردم محروم و مستعضف جهان است.

3- سلطه آمریكا تمام بدبختی های ملل مستضعف را به دنبال دارد.

4- همه گرفتاری كه ما داریم از دست آمریكا داریم.

5- همه مصیبت ما زیر سر آمریكا است.       

6- آمریكا این تروریست بالذات دولتی است كه سرتاسر جهان را به آتش كشیده.

7- تمام گرفتاری ما از این آمریكا است.

8- رئیس جمهور آمریكا بداند، بداند این معنا را كه منفورترین افراد دنیاست پیش ملت ما.

9- مهم ترین و دردآورترین مسئله ای كه ملت های اسلامی و غیراسلامی كشورهای تحت سلطه با آن مواجه است، موضوع آمریكا است.

10- آمریكا شیطان بزرگ است.

ج- آقای هاشمی می گوید: سبكی كه الان داریم كه با آمریكا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم قابل دوام نیست. - حضرت امام خمینی(ره) پاسخ می دهند:

1- آنهایی كه خواب آمریكا را می بینند خدا بیدارشان كند.

2- با آمریكا روابط ایجاد نخواهیم كرد، مگر اینكه آدم بشود و از ظلم كردن دست بردارد.

3- روابط ما با آمریكا روابط یك مظلوم با ظالم است، روابط یك غارت شده با غارتگر است.

4- مملكت اسلامی عار است كه دستش را دراز كند طرف آمریكا.

5- اگر ما همه از بین برویم بهتر است از اینكه ذلیل باشیم زیردست صهیونیسم، و زیر دست آمریكا.

6- هر چه فریاد دارید سرآمریكا بكشید.

7- اسلحه های سرد و گرم، یعنی قلم و بیان و مسلسل را از نشانه گیری به روی یكدیگر منحرف و به سوی دشمنان انسانیت كه در رأس آنها آمریكا است نشانه بروید.

8- ما اگر چنانچه قدرت داشته باشیم تمام مستكبران را از بین خواهیم برد.

9- اگر ما را صد بار بكشند و زنده شویم دست از مبارزه با آمریكا برنمی داریم.

10- الآن در رأس همه مسائل اسلامی ما قضیه مواجهه با آمریكا است. امروز اگر قوای ما از هم منفصل شوند به نفع آمریكا است، الآن دشمن آمریكا است و باید تمام تجهیزات ما به طرف این دشمن باشد.

آنچه در سه بخش از سخنان حضرت امام(ره) ذكر شد، نشان می دهد كه حضرت امام خمینی(ره) در سیاست خارجی جمهوری اسلامی، نگاه خاص و ویژه ای را به آمریكا به دلیل خلق و خوی استكباری و شیطانی آن دارند.آقای هاشمی با بیان كردن و آشكار ساختن نامه ای كه به حضرت امام(ره) نوشته اند، از یك طرف فاش ساختند كه نگاهی متفاوت از حضرت امام(ره) به موضوع آمریكا دارند و از طرف دیگر تلاش كرده اند با ایجاد نگرانی در امام(ره) نسبت به آینده از طریق این نامه، حضرت امام(ره) را به تجدیدنظر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی در قبال آمریكا وادار سازند. حضرت امام(ره) نه تنها نگاه خود را تغییر ندادند، بلكه این نوع نگاه ها را ساده اندیشی ارزیابی كردند.

در پیام حضرت امام(ره) به تاریخ (3/12/1367) خطاب به مراجع اسلام، روحانیون و ... كه از آن به عنوان استراتژی آینده انقلاب و حكومت اسلامی یاد شد، این مطلب با صراحت مورد اشاره قرار گرفته است. این پیام كمتر از چهار ماه مانده به رحلت امام نگارش شده است. چرا آقای هاشمی خود را مخاطب این بخش از پیام امام بزرگوارمان نمی داند كه می نویسند: «آنان كه هنوز بر این باورند و تحلیل می كنند كه باید در سیاست و اصول و دیپلماسی خود تجدیدنظر كنیم و ما خامی كردیم و اشتباهات گذشته را نباید تكرار كنیم و معتقدند شعارهای تند یا جنگ سبب بدبینی غرب و شرق نسبت به ما و نهایتاً انزوای كشور شده است و اگر ما واقع گرایانه عمل كنیم، آنان با ما برخورد متقابل انسانی می كنند و احترام متقابل به ملت ما و اسلام و مسلمین می گذارند، این یك نمونه است كه خدا می خواست پس از انتشار كتاب كفرآمیز آیات شیطانی در این زمان اتفاق بیفتد و دنیای تفرعن و استكبار و بربریت چهره واقعی خود را در دشمنی دیرینه اش با اسلام برملا سازد تا ما از ساده اندیشی به درآییم و همه چیز را به حساب اشتباه و سوء مدیریت و بی تجربگی خود نگذاریم.       

         

 نویسنده : یداله جوانی     

 

 
[ شنبه 19 فروردین 1391 ] [ 08:08 ب.ظ ] [ سرباز گمنام ]
درباره وبلاگ

نویسندگان
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic